CZK prudce oslabila vůči USD

  • Vrátit se zpět na blog
  • Blog
    Blog|Press
    Currency Updates
    In The News
  • Latest

21 April 2020

Autor
Roman Ziruk

Strategy Analyst ve společnosti Ebury. Jeho hlavní oblastí zájmu jsou rozvíjející se trhy ve střední a východní Evropě.

Česká koruna minulý týden zakončila oslabením vůči americkému dolaru o téměř 1,5%. Byl to výsledek jak slabší koruny, tak i silnějšího dolaru. Na začátku tohoto týdne vidíme víceméně podobný průběh (viz. Obr. 1).

Obrázek 1: Kurzy USD/CZK a USD/EUR (13.04.20 – 21.04.20)

Zdroj: Bloomberg; Datum: 21.04.20

Pohyby na trhu minulý týden byly do značné míry atypické. Ačkoli sentiment byl silně negativní všeobecně – na americkém akciovém trhu a některých měnách rozvíjejících se trhů (EM) jsme viděli silné zotavení – americký dolar posílil vůči euru i koruně.

Volatilita na měnovém trhu byla celkově relativně nízká. Na klíčová ekonomická čtení zveřejněná minulý týden však nelze pohlížet s optimismem, protože poukazují na velmi výrazné oslabení světové ekonomiky. Zvláště stojí za zmínku americká data. Vedle týdenních údajů o počtech nezaměstnaných, které vykázaly další 5,2 milionu nezaměstnaných, kteří se přihlásili o dávky, přišla průmyslová výroba a maloobchodní tržby – u obou jsme zaznamenali ohromující poklesy.

Hodnoty byly taženy dolů situací v automobilovém průmyslu, přičemž poptávka po automobilech prudce zpomalila, podobně jako tomu bylo na začátku roku v Číně. Maloobchodní tržby ve Spojených státech aktuálně poklesly o 8,7% proti předchozímu měsíci a zaznamenaly nejstrmější pokles v historii (viz. Obr. 2). Pokles průmyslové výroby byl poněkud mírnější, ale její index i tak klesl meziměsíčně nejvíce od roku 1946.

Obrázek 2: Maloobchodní tržby v USA (1992 – 2020)

Zdroj: Bloomberg; Datum: 15.04.20

Tento týden vyjde celá řada ekonomických zpráv, mezi nimiž bude klíčové čtvrteční čtení PMI z eurozóny, Velké Británie a USA a týdenní data počtů nezaměstnaných z USA, které ukážou další prudký nárůst nově nezaměstnaných.

Česká koruna oslabuje vůči euru, více než její regionální kolegové

Na české koruně probíhal minulý týden výprodej a skončila tak o 1% níže proti euru. Měla znatelně slabší výkonnost ve srovnání s jinými klíčovými regionálními měnami – PLN, či HUF. Část tohoto oslabení lze přičíst zvýšeným tržním očekáváním dalšího uvolnění měnové politiky v České republice. Aktuální ceny 1×4 FRA kontraktů v CZK naznačují, že trh očekává snížení úrokové sazby o 0,5% v horizontu 1 měsíce.

Obrázek 3: Kurz EUR/CZK (13.04.20 – 21.04.20)

Zdroj: Bloomberg; Datum: 21.04.20

Pokud jde o nejnovější ekonomické údaje z České republiky, pozornost se upřela na inflaci. Březnový index CPI (tzv. index spotřebitelských cen) z minulého týdne ukázal, že inflace klesla na 3,4% z 3,7% v únoru, což je o něco níže, než se očekávalo na základě konsensu Bloombergu. Kromě úterních údajů o inflaci producentů PPI, která v březnu vykázala pokles na 0,4%, tedy nejnižší úroveň od začátku roku 2018, je tento týden ekonomický kalendář pro Českou republiku prázdný. Myslíme si, že v příštích několika dnech by koruna měla reagovat na obecný sentiment trhu a opatření vlád.

SDÍLEJTE