Poslechněte si Ebury FX Talk kliknutím zde!

Měny se obchodují v úzkém rozpětí a centrální banky naznačují další zpřísňování

  • Vrátit se zpět na blog
  • Blog
    Blog|Press
    Currency Updates
    In The News
  • Latest

3 července 2023

Autor
Roman Ziruk

Strategy Analyst ve společnosti Ebury. Jeho hlavní oblastí zájmu jsou rozvíjející se trhy ve střední a východní Evropě.

Všechny měny G10 skončily týden v rozmezí méně než 1 % od míst, kde jej začaly.
Sazby nadále v hlavních ekonomikách rostly, protože centrální bankéři na konferenci ECB v Sintře obecně přednesli jestřábí zprávy a jádrová inflace zůstává všude tvrdošíjně vysoká. Chuť riskovat však zůstává odolná, akciové trhy ve skutečnosti rostou a obchodníci s FX si nejsou jisti, kam trhy půjdou dál. I přes svátek 4. července budou hlavní zprávy tohoto týdne pro mezinárodní trhy přicházet z USA.

V
e středu se zveřejní zápis z posledního zasedání Federálního rezervního systému, který bude klíčový z důvodu načasování dalšího zvýšení úrokových sazeb v USA. Červnová zpráva o nezaměstnanosti bude zveřejněna v pátek, což by mělo ukázat pokračující sílu na trhu práce. Klíčové pro nás je, zda uvidíme nějaké náznaky zrychlení růstu mezd.

Měny se obchodují v úzkém rozpětí a centrální banky naznačují další zpřísňování

CZK

Stejně jako většina jejích protějšků skončila koruna minulý týden vůči euru mírně slabší. Údaje z minulého týdne ukázaly, že podnikatelská a spotřebitelská nálada v červnu klesla – jejich kombinovaný index zveřejněný Českým statistickým úřadem skutečně klesl na letošní nejnižší úroveň. HDP za první čtvrtletí bylo také meziročně mírně revidováno směrem dolů. Přestože většina údajů z Česka nebyla v poslední době nijak zvlášť povzbudivá, zápis z červnového zasedání zveřejněný v pátek naznačuje, že ČNB se zdá být opatrná s příliš brzkým snižováním sazeb. Přesto očekáváme, že v nadcházejících měsících budou vhodné podmínky k tomu, aby se začalo uvažovat o snížení sazeb.

Výhledově se zaměříme především na data z českého průmyslu a zprávy ze zahraničí. V úterý uvidíme zveřejnění červnového výrobního PMI, zatímco v pátek obdržíme data průmyslové výroby za květen.

 

EUR

Z projevů představitelů Evropské centrální banky minulý týden je jasné, že Rada guvernérů se nadále přímo soustředí na snižování inflace a konec cyklu zvyšování sazeb je zatím v nedohlednu.
Prezidentka Lagardeová ve svém projevu v Sintře minulý týden znovu jakoby potvrdila, že ke konci tohoto měsíce dojde k dalšímu zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Toto je také trhy skutečně naceněno. Slabé zprávy z Číny a všeobecné pochmurné nálady z výrobního sektoru však brání euru, aby těžilo z jestřábí ECB.
Nemyslíme si, že naceněné očekávání zvýšení sazeb je dostatečné, Domníváme se, že je stále dostatek prostoru pro další zvýšení, a nemyslíme si, že by sazba ECB mohla kulminovat pod 4 %. Předběžná zpráva o inflaci z minulého týdne ukázala podporu pro náš názor. Jádrová inflace, na kterou ECB ve svých sděleních stále více upozorňuje, mírně nenaplnila očekávání, a vykazuje všechny známky stabilizace na nepřijatelně vysoké úrovni nad 5 %.

 

USD

Ekonomické údaje v USA jsou v poslední době překvapivé. Minulý týden jsme viděli silná čísla u zboží dlouhodobé spotřeby a prodeji domů. Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti zůstávají na nízké úrovni a údaje o HDP za první čtvrtletí byly revidovány nahoru na meziroční 2 % kvůli silnějším spotřebitelským výdajům a vývozu. Fed preferovaný ukazatel inflace, index PCE, sice klesl, ačkoli ukazatel jádrové inflace PCE zůstal v květnu nehnutě vysoký na 4,6 %.

 

Obrázek 1: Tempo růstu HDP USA (2021–2023)

Zdroj: Refinitiv Datastream Datum: 3. 7. 2023

Očekávání dalšího zvýšení sazeb Federálního rezervního systému nadále rostou, ale to zatím americkému dolaru výrazně nepomohlo. Jedním z důvodů je fakt, že očekávání ohledně zvýšení v rámci G10 rostou. Zvýšení o 25 bazických bodů na červencovém zasedání je nyní téměř plně naceněno. Futures v současné době naceňují šanci jednu ku třem pro další zvýšení, takže se tvoří prostor pro posílení dolaru, pokud by Fed pokračoval v jestřábím tónu. Tento týden očekáváme, že řada dobrých zpráv bude pokračovat nízkou nezaměstnaností. Dopad na dolar však bude omezený, pokud neuvidíme známky opětovného zrychlení mezd.

SDÍLEJTE