Poslechněte si Ebury FX Talk kliknutím zde!

Očekávání zvýšení úrokových sazeb klesá z důvodu bankovních otřesů

  • Vrátit se zpět na blog
  • Blog
    Blog|Press
    Currency Updates
    In The News
  • Latest

21 března 2023

Autor
Roman Ziruk

Strategy Analyst ve společnosti Ebury. Jeho hlavní oblastí zájmu jsou rozvíjející se trhy ve střední a východní Evropě.

Krach banky Silicon Valley a potíže Credit Suisse vyvolaly mezi investory obavy z možné bankovní krize a zpochybnily dosavadní měnověpolitické kroky hlavních centrálních bank. V důsledku toho jsme byli svědky mimořádně vysoké volatility obou výnosů dvouletých amerických dluhopisů i měnového páru EUR/USD. V kontextu vysoké nejistoty na trhu se české koruně příliš nedařilo a ztratila část zisků, kterých dosáhla na začátku letošního roku.

N
a pozadí výrazných propadů, které byly v posledních dnech pozorovány na světových akciových trzích, a nemalého rozsahu změn tržních úrokových sazeb však lze aktivitu investorů na devizovém trhu hodnotit jako relativně klidnou.

Některé pohyby se nemusely zdát zřejmé. Například v případě “bezpečných” měn se japonskému jenu dařilo mnohem lépe než ostatním “bezpečným” měnám (pod tlakem se ocitl švýcarský frank a americký dolar). To může souviset s tím, že švýcarské a americké banky utrpěly nejvíce. Latinskoamerické měny oslabily, jak by se dalo v záchvatu averze k riziku očekávat, ale asijské měny vzrostly, protože jejich ekonomiky se zdají být krizí nedotčeny a znovuotevření čínské ekonomiky zůstává v popředí zájmu.

Tento týden budeme pravděpodobně nadále svědky vysoké volatility. Investoři stále pečlivě analyzují zprávy z bankovního sektoru. Navíc se rychle blíží zasedání amerického FEDu, jehož výsledek budeme znát tuto středu (22. 3.). Tentokrát bude velmi obtížné předpovědět, jaké rozhodnutí americký Federální rezervní systém přijme. Na jedné straně musí mít na paměti neúprosný inflační tlak, na straně druhé možné zpřísnění podmínek financování způsobené problémy bank v USA.

Podstatné je, že švýcarská UBS se okamžitě dohodla na převzetí Credit Suisse, které proběhne, pokud dojde ke splnění řady podmínek, mezi než patří také výrazné vládní záruky a podpora likvidity ze strany SNB. Domníváme se, že v kombinaci s implicitní garancí všech bankovních vkladů v USA v současné době by to mělo stačit k tomu, aby se krize nerozšířila na celý bankovní sektor.

Zároveň očekáváme, že FED zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů, i když podotýkáme, že v tomto ohledu panuje značná nejistota. Situace se může změnit z hodiny na hodinu, jak ukázaly události posledních dní.

CZK

Česká koruna v důsledku zvýšené nejistoty na trhu, vyvolané převratnými zprávami z bankovního sektoru, minulý týden prudce klesla vůči euru (-1,4 %) a ocitla se u dna žebříčku měn rozvíjejících se trhů.

Minulý týden se pozornost soustředila především na zahraničí a domácí zprávy z Česka zůstaly téměř bez povšimnutí. Maloobchodní tržby vykázaly v lednu meziroční pokles o 7,7 %. Ve srovnání s předchozím měsícem index ve skutečnosti vzrostl o 0,3 % a vykázal tak první nárůst od září. Tento vzestup je pozitivní, celkově však údaje nadále ukazují na slabost spotřeby domácností, která by měla přetrvávat i v následujících měsících. Inflace PPI pokračovala v klesajícím trendu a v únoru se snížila na nižší než očekávanou hodnotu 16 %. To může být dalším argumentem podporujícím tvrzení o dezinflaci. V nejbližších dnech se z České republiky nedočkáme příliš relevantních makroekonomických dat, proto případné výkyvy koruny budou s největší pravděpodobností určovány vnějšími faktory – dalším vývojem v bankovním sektoru nebo měnově-politickými rozhodnutími hlavních centrálních bank.

 

EUR

Problémy v bankovním sektoru nezabránily ve zvyšování sazeb ECB, protože banka sazby zvedla o dalších 50 bazických bodů. Zdržela se však jasné signalizace vůči trhům, kterým by mohla nastínit své další kroky. Místo toho dala najevo, že další kroky budou záviset na příchozích datech. Podle našeho názoru se jedná o rozumné rozhodnutí.

Pokud nedojde k výraznému zhoršení finanční stability, což po rozhodných krocích amerických a švýcarských úřadů neočekáváme, domníváme se, že výhled inflace a ekonomické aktivity bude i nadále ospravedlňovat další zvyšování sazeb a poskytovat podporu společné měně. Klíčovou zprávou tohoto týdne z eurozóny bude páteční zveřejnění indexů PMI podnikatelské aktivity, které by měly zůstat konzistentní s mírnou hospodářskou expanzí a velmi nízkou pravděpodobností recese.

 

USD

Ekonomické a inflační údaje podporují další zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Poslední data mohou naznačovat, že domácí cenové tlaky opět rostou. Trh práce zůstává extrémně napjatý, přičemž počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti opět klesl pod 200 tisíc.

Regionální bankovní krize v USA však může mít určitý zpřísňující účinek ve smyslu omezení tvorby úvěrů. Úvěrové marže se sice rozšířily, ale v průměru ne nijak dramaticky, takže se domníváme, že tento efekt by měl být mírný, ale odůvodňuje určitou dodatečnou opatrnost ze strany FEDu. Stále očekáváme, že na dalších zasedáních zvýší sazby o 25 bazických bodů a stane se po vzoru ECB zavislým na datech. Myslíme si ale, že očekávání trhů, které berou v potaz snížení téměř o 100 bazických bodů později v roce 2023, jsou velmi přehnaná.

SDÍLEJTE