Poslechněte si Ebury FX Talk kliknutím zde!

Pád banky Silicon Valley sráží riziková aktiva a vyvolává příliv kapitálu do bezpečných přístavů

  • Vrátit se zpět na blog
  • Blog
    Blog|Press
    Currency Updates
    In The News
  • Latest

15 března 2023

Autor
Roman Ziruk

Strategy Analyst ve společnosti Ebury. Jeho hlavní oblastí zájmu jsou rozvíjející se trhy ve střední a východní Evropě.

Inflační čísla a politika centrálních bank byly koncem minulého týdne upozaděny před zprávou z Kalifornie, kde si rekordně rychlé zvyšování úrokových sazeb v USA vyžádalo první významnou oběť: středně velkou banku, která závažným způsobem nezvládla řízení úrokových sazeb.

Akcie do pátečního závěru klesly a tradiční rizikové přístavy na měnových trzích, švýcarský frank a japonský jen, se dostaly do čela žebříčku. Především euro zůstalo beze změny a libře se podařilo dokonce mírně vzrůst, což je znamení, že trhy zaznamenaly problémy spojené s Amerikou. Kolaps banky Silicon Valley, spolu s páteční smíšenou zprávou o mzdách v USA, vedl v posledních dnech také k prudkému přehodnocení očekávání ohledně amerických sazeb, což také dále zatížilo dolar. Podle úterních náznaků předsedy FOMC Jerome Powella se zvyšování sazeb FEDu jen tak nezastaví a i v březnu můžeme očekávat zvýšení o 50 bazických bodů.

Od pátku jsme byli svědky razantních zásahů amerických bankovních úřadů, které měly zastavit případný nátlak na banky, zatímco HSBC se zapojila do nákupu britské pobočky Silicon Valley Bank. Domníváme se, že intervence bude stačit k obnovení klidu vkladatelů amerických regionálních bank a měnové trhy se opět zaměří na inflační čísla a politiku centrální banky. Tento týden je v tomto směru kritický, protože v úterý bude zveřejněna zpráva o únorové inflaci CPI. Po něm bude následovat březnové čtvrteční zasedání ECB. Před zprávami o krachu SVB bylo zvýšení o 50 bazických bodů považováno za jisté, v současné době se tržní odhady ještě upravují. Nicméně tento krok zůstává naším hlavním scénářem.

Pád banky Silicon Valley sráží riziková aktiva a vyvolává příliv kapitálu do bezpečných přístavů

 

CZK

 

Po několikaměsíční rally začínáme pozorovat obrat dosavadního trendu. Měnový pár EUR/CZK zaznamenal v minulém týdnu znatelný nárůst, a to o 0,8 %. V pondělí (13. března) vyskočil nad úroveň 23,7. Ačkoli za nejnovějším posunem stojí především obavy související s pádem banky Silicon Valley a celkového stavu amerického bankovního systému, koruna začala oslabovat ještě předtím. Je možné, že si trh uvědomil, že rozsah předchozího vzestupu byl přehnaný. Koruna vůči polskému zlotému nadále oslabuje a obchoduje se na nejnižší úrovni za více než měsíc.

Údaje o inflaci z minulého týdne se ukázaly poněkud omezenější než očekávaný pokles celkové míry inflace ze 17,5 % na 16,7 %. Jádrová inflace pokračovala v poklesu a dosáhla 12,1 %. Údaje se příliš nemění. Očekává se, že proces dezinflace bude v nadcházejících měsících pokračovat. Přejdeme-li k údajům o ekonomické aktivitě, stojí za zmínku, že průmyslová výroba zahájila rok špatnou nohou. Zaznamenala totiž neočekávaný meziroční pokles o 1,4 % – poprvé od dubna loňského roku. Další zhoršení ekonomických údajů, zejména pokud bude spojeno se slabšími cenovými tlaky, by mohlo vést ČNB k přehodnocení jestřábí rétoriky.

Tento týden se trhy zaměří především na údaje o maloobchodních tržbách za leden, které budou zveřejněny v úterý (14. 3.) a které nám mohou poskytnout náhled na stav české domácí poptávky. Pozornost investorů se přesune také k únorovým údajům o inflaci výrobců, který bude zveřejněn ve středu (15. 3.). Konsenzus očekává pátý pokles meziroční míry inflace v řadě, který bude nejvýraznější z těch, jež byly zaznamenány v posledních měsících.

 

EUR

 

Evropská ekonomika i nadále překonává očekávání, stejně jako inflační tlaky, což znamená, že zvýšení sazeb o 50 bazických bodů na zasedání Evropské centrální banky tento týden zůstává naším hlavním scénářem. V našich prognózách očekáváme výraznou revizi očekávání jádrové inflace na rok 2023 směrem nahoru, i když signály přicházející z ECB nemusí být tak jestřábí, jak jsme dříve očekávali.

V souladu s poklesem očekávání ohledně sazeb v USA jsme byli svědky podobného, i když mírnějšího poklesu očekávané konečné sazby ECB. Rozsah tohoto pohybu vnímáme jako příliš rozsáhlý – pokud jsou očekávání správná a sazby opět vzrostou, očekáváme, že euro obnoví svůj růstový trend.

 

USD

 

Zpráva o únorových mzdách v USA byla sice zastíněna krachem banky Silicon Valley, ale přesto obsahovala některé nejisté, ale významné známky uvolnění na trhu práce, což je zpráva, kterou by FED měl uvítat. Obavy z bankovního sektoru by pravděpodobně měla uklidnit rozhodná opatření přijatá o víkendu, včetně plné garance vkladů, což však pravděpodobně zvyšuje neochotu FEDu zvyšovat sazby, což poskytuje dolaru jasný protipól.

Úterní zpráva o inflaci v USA zůstává pro politiku FEDu důležitá. Očekáváme, že uvidíme další známky stabilizace jádrové inflace okolo nepřijatelné 5% meziroční míry, což znamená, že výše zmíněná neochota ke zvyšování nemusí mít dlouhého trvání. Přesto nyní budeme potřebovat výrazné překvapení směrem vzhůru, aby investoři opět začali uvažovat o možnosti zvýšení inflace ze strany FEDu o 50 bazických bodů ještě tento měsíc.

 

Obrázek 1: Dynamika mezd v USA [% m/m] (2021-2023)

Zdroj: Refinitiv Datastream Datum: 13.03.2023

SDÍLEJTE