Poslechněte si Ebury FX Talk kliknutím zde!

Podvody – na co si dát pozor v roce 2022

( 5  )

 • Vrátit se zpět na blog
 • Blog
  Blog|Press
  Currency Updates
  In The News
 • Latest

31 ledna 2022

Autor
Tomáš Kudla

Obchodní ředitel pro Českou a Slovenskou republiku

Na prahu roku 2022 Vám přinášíme shrnutí aktuálních trendů v oblasti podvodů z roku 2021 a informací, na co si dát pozor v roce 2022, abyste byli Vy i Vaše peníze v bezpečí.

** Varování – podvod s vydáváním se za Ebury **

V lednu jsme zaznamenali zprávy o podvodnících, kteří se vydávali za společnost Ebury a snažili se získat citlivé informace od našich klientů.

Při jednom z podvodů obdrželi klienti kód nebo jednorázové heslo, po kterém následoval telefonát od podvodníka, který se vydával za číslo britské kanceláře společnosti Ebury. Podvodník si poté vyžádal jednorázové heslo, které klient obdržel prostřednictvím textové zprávy. 

Pokud obdržíte takovou zprávu nebo hovor, zavěste a zablokujte odesílatele. Společnost Ebury od Vás nikdy nebude telefonicky požadovat citlivé informace, jako je například jednorázové heslo.

 

Podvody s autorizovanými platbami přes odkaz (APP)

V roce 2021 bylo všeobecně známo, že podvody APP jsou nejčastějšími podvody, přičemž ztráty způsobené podvody APP ve Spojeném království vzrostly v první polovině roku 2021 o ohromujících 71 %. Společnost Ebury se s tímto typem podvodu setkává nejčastěji. Existují 3 hlavní příčiny: 

 • Hacknutí emailu

E-mailová adresa dodavatele je hacknuta bez vědomí našeho klienta. Našemu klientovi jsou poskytnuty nové bankovní údaje k platbě, což ho vede k platbě na účet podvodníka.

 • E-mail spoofing

Podvodník vytvoří podvrženou verzi e-mailové adresy skutečného dodavatele a po splatnosti platby zašle našemu klientovi e-mail s novými bankovními údaji. Náš klient si nevšimne, že se e-mailová adresa změnila, a platbu provede.

 • Podvodné e-shopy

Klient se stane obětí podvodného nákupu a převede peníze za zboží, které nikdy nedorazí. Podvodník si možná vytvořil legitimně vypadající webové stránky, aby byl podvod snadnější. 

 

Podezřelé signály

 • Stávající dodavatel nečekaně změní své platební údaje těsně před splatností faktury.  
  • Zejména pokud se nový bankovní účet nachází v jiné zemi než účet dodavatele.
  • Zejména pokud je nový bankovní účet veden na jiné jméno nebo se jedná o osobní účet.
  • Zejména pokud dodavatel uvede podivný důvod, proč se mění bankovní údaje, například „náš obvyklý bankovní účet je předmětem auditu“.
 • Stávající dodavatel projevuje nepřiměřenou naléhavost při zasílání platby nebo si v jeho e-mailech všimnete pravopisných chyb či změny stylu psaní.
 • Stávající dodavatel Vám začne posílat e-maily z jiné e-mailové adresy nebo z mírně odlišné e-mailové adresy (např. @supplier.com vs. @suppplier.com).
 • Nový dodavatel má nedávno vytvořené webové stránky, které mohou být špatně udržované nebo ve výstavbě, nebo se při vyhledávání na internetu vůbec nezobrazují
 • Nový dodavatel má při vyhledávání na internetu negativní hodnocení, např. recenze „podvodníků“.

 

Trendy v oblasti podvodů v roce 2022: co očekávat

Pro většinu lidí představuje nový rok nové příležitosti a šanci začít znovu. Očekává se však, že podvodníci budou používat staré podvody a techniky. Patří sem vše od schémat rychlého zbohatnutí až po podvody s kryptoměnami či podvody s přesměrováním plateb.

1. Nárůst podvodů s ukradeným účtem a autorizovaných platebních podvodů prostřednictvím sociálního inženýrství

Je nepravděpodobné, že by se jednotlivci a podniky vrátili ke svým bankovním praktikám z doby před pandemií. Výsledkem je nárůst digitálních interakcí a více cílů pro podvodníky.

2. Podvodníci studují oběti a vydávají se za prodejce

Účinnější online bezpečnostní opatření podvodníky neodrazují. Podvodníci přizpůsobují své plány, do kterých zahrnují prolomení účtu a rychlý převod peněz, sledování online transakcí oběti a hledání vzorů.

3. IoT (Internet of Things) otevírá nové možnosti podvodů

Většina spotřebitelů má několik tradičních účtů a řadu digitálních účtů, jako je PayPal, Venmo nebo v některých regionech dokonce WhatsApp. Mnoho připojených chytrých zařízení (IoT), jako je Alexa od Amazonu nebo Google Home, může posílat peníze pomocí hlasových příkazů.

4. Investiční podvody s kryptoměnami

Dávejte si pozor na reklamy na sociálních sítích, protože jde o velmi častou taktiku, kterou podvodníci používají. Často použijí fotografii známé osobnosti nebo influencera na sociálních sítích s falešnými referencemi, aby to vypadalo, že podporují investiční firmu nebo produkt. Rovněž slibují vysoké výnosy v krátkém čase.

5. Podvody s přesměrováním plateb

Podvody s přesměrováním plateb zahrnují podvodníky, kteří zachycují platby nebo vytvářejí/opravují faktury s cílem přesměrovat peníze na bankovní účty pod jejich kontrolou. V případě podniků se podvodníci mohou vydávat za skutečné dodavatele a poslat vám e-mail, v němž vás informují o změně bankovních údajů pro budoucí faktury a platby

Pokud si všimnete podezřelé aktivity na svém účtu nebo jste se stali obětí podvodu, napište na [email protected].

SDÍLEJTE