Poslechněte si Ebury FX Talk kliknutím zde!

Přetrvávající obavy týkající se bank snižují výnosy a oslabují americký dolar

  • Vrátit se zpět na blog
  • Blog
    Blog|Press
    Currency Updates
    In The News
  • Latest

28 března 2023

Autor
Roman Ziruk

Strategy Analyst ve společnosti Ebury. Jeho hlavní oblastí zájmu jsou rozvíjející se trhy ve střední a východní Evropě.

Typické korelace trhů se minulý týden prolomily poté, co nucené sloučení Credit Suisse s UBS jen dočasně zmírnilo obavy evropského bankovnictví.

H
olubičí zvýšení úrokových sazeb Federálního rezervního systému a obavy z omezení solventnosti bank v USA vedly k prudkému poklesu výnosů státních dluhopisů. Riziková aktiva byla na jednu stranu rozpolcena mezi obavami z bankovního sektoru, na straně druhé pak mezi pozitivním dopadem nižších úrokových sazeb a týden skončila téměř beze změny, zatímco měny rozvíjejících se trhů posilovaly. V tomto týdnu obzvlášť vynikala norská koruna, kterou hnala vzhůru jestřábí centrální banka. Volatilita roste všude, zejména pak na trzích s pevným výnosem.

Tento týden budou nejdůležitější zprávy o inflaci a (možná) titulky novin ohledně bank. Hlavním tématem týdne bude předběžná zpráva o inflaci v eurozóně za březen, která vyjde v pátek. Trhy očekávají další rekordní hodnotu klíčového jádrového ukazatele. Zpráva o americké PCE inflaci bude také zveřejněna v pátek, ale půjde o únorové údaje, takže pravděpodobně nebude mít stejný dopad. Kromě toho jde převážně o druhořadé informace z hlavních ekonomických oblastí.

CZK

Česká koruna zakončila týden vůči euru výrazně silnější, když se zmírnily obavy ohledně Credit Suisse. Zdá se však, že obnovené obavy v bankovním sektoru, které se soustředí na Deutsche Bank, brání na začátku tohoto týdne v dalšímu postupu.

Údajů z České republiky nebylo v minulém týdnu mnoho. Ačkoli koruna bude s největší pravděpodobností i nadále reagovat především na zprávy ze zahraničí, určitý vliv na měnu by mohl mít i tón zasedání ČNB tuto středu. Žádnou změnu sazeb neočekáváme a neočekáváme ani, že by se rétorika ČNB nějak výrazně měnila. Nicméně budeme pozorně sledovat případné komentáře týkající se situace v bankovním sektoru, inflačního výhledu a dalších politických kroků. Zajímavé bude zejména sledovat, zda se guvernér Michl opět postaví proti tržním očekáváním agresivního snižování sazeb v Česku v letošním roce (aktuálně trh očekává snížení o více než 110 bazických bodů do konce roku). Kromě toho se v pátek dočkáme finálních dat růstu HDP v Česku za čtvrté čtvrtletí.

 

EUR

Kontrast mezi jestřábí rétorikou ECB a holubičí rétorikou FEDu podpořil euro v první polovině týdne, zatímco v pátek ho podpořily pozitivní údaje o podnikatelské náladě PMI za březen. Pochybné zvěsti o Deutsche Bank a všeobecná nervozita ho však v pátek přinutily vzdát se svých zisků, což naznačuje volatilitu a nervozitu na trzích. Tyto zvěsti však byly německým premiérem Scholtzem popřeny a to stačilo k tomu, aby euro vůči dolaru zakončilo týden mírným růstem.

Očekává se, že jádrová inflace, která bude zveřejněna v pátek, se vyšplhá na další historické maximum, a zdá se, že evropské banky jsou v lepší kondici než jejich americké protějšky. Neočekáváme tedy, že by ECB ve zvyšování úrokových sazeb polevila, což je pro euro pozitivní.

 

USD

Po divokých výkyvech v posledních dvou týdnech se trhy ustálily na prognóze zvýšení sazeb o 25 bazických bodů, kterou Powell minulý týden na zasedání Federálního rezervního systému splnil. Z doprovodného prohlášení k rozhodnutí i z tiskové konference však jasně vyplynulo, že FED v důsledku bankovních turbulencí očekává určitou míru zpřísnění finančních podmínek. To znamená, že centrální banka bude ještě nějakou dobu opatrná, dokud se rozsah tohoto zpřísnění v příštích několika měsících nevyjasní.

Ve světle holubičí rétoriky FEDu a prudkého poklesu amerických výnosů po pádu Silicon Valley Bank se nyní rozdíl v sazbách a mezi USA a většinou ostatních zemí G10 rychle zmenšuje. To by mělo mít medvědí důsledky pro americký dolar, který od začátku bankovních turbulencí nedosahuje výkonnosti většiny měn na světě.

 

Obrázek 3: Sazba fondů FEDu v USA (2013 – 2023)

Zdroj: Refinitiv Datastream, datum: 27. 3. 2023

Zdroj: Refinitiv Datastream, datum: 27. 3. 2023

SDÍLEJTE