Poslechněte si Ebury FX Talk kliknutím zde!

Výprodej koruny v důsledku rostoucích obav z Ruska

( 3 )

  • Vrátit se zpět na blog
  • Blog
    Blog|Press
    Currency Updates
    In The News
  • Latest

25 ledna 2022

Autor
Roman Ziruk

Strategy Analyst ve společnosti Ebury. Jeho hlavní oblastí zájmu jsou rozvíjející se trhy ve střední a východní Evropě.

Koruna přichází o nedávné zisky, protože se trh obává ruské agrese proti Ukrajině. Další eskalace může vést k ještě výraznějšímu oslabení české koruny.

M
inulý týden přinesl významné změny na finančních trzích. Byli jsme svědky poklesu výnosů amerických dluhopisů z lokálních maxim a zároveň tlaku na riziková aktiva. Jedním z nejdůležitějších katalyzátorů jejich výprodeje je geopolitické riziko spojené s napětím kolem Ukrajiny. To je z pohledu většiny klíčových měn rozvíjejících se trhů vzdálené téma, ale tlačí na pokles ruského rublu a většiny měn střední a východní Evropy včetně koruny, které tento týden zahájily výprodej. Bezpečné měny: japonský jen a švýcarský frank, stejně jako americký dolar, překonávají své protějšky.

Klíčovou událostí týdne bude středeční zasedání Federálního rezervního systému, přičemž trh téměř všeobecně očekává, že FOMC naznačí zvýšení sazeb v březnu a možnost brzkého ukončení nákupů aktiv. Obchodníci budou také sledovat nejnovější zprávy z Ukrajiny.

CZK

Po poklesu na další lokální minimum (24,20) kurz EUR/CZK později v týdnu prudce vzrostl a na začátku tohoto týdne pokračoval v růstu, čímž koruna ztratila předchozí zisky. Tlak na korunu spojujeme především s obavami z možné eskalace rusko-ukrajinského napětí.

Negativní titulky přicházejí i z Česka a regionu střední a východní Evropy, kde pozorujeme rychlý nárůst nových případů na rekordní hodnoty. Přestože očkovací úsilí ve většině regionu bylo nedostatečné, zdá se, že nová vlna se ukazuje jako menší hrozba pro systémy zdravotní péče a její vliv na ekonomickou situaci (a tedy i finanční trhy) by měl být omezený.

EUR

Jsme svědky vývoje výrazného rozkolu ve výhledu Rady guvernérů ECB. Podle všeho se neshodují na optimistických předpokladech ohledně brzkého návratu inflace na 2 %. Neshody panují i ohledně ukončení programu QE, jak je patrné z posledního zápisu z prosincového zasedání banky.

Prezidentka Lagardeová se přesto stále drží holubičího pohledu na inflaci a její vyhlídky. Domníváme se, že inflační prognózy Evropské centrální banky jsou v této fázi příliš optimistické. Očekáváme, že rozkol v Radě se bude prohlubovat a nakonec povede ke zvýšení úrokových sazeb ECB ještě před koncem roku, což by podle našeho názoru mělo poskytnout euru vítr do plachet.

Dnešní předběžné ukazatele PMI podnikatelské aktivity v eurozóně vykázaly negativní vliv omikronu, který se projevil zejména v sektoru služeb. I přes tyto údaje však na začátku roku nadále pozorujeme výraznou expanzi ve společném bloku.

USD

Tržních očekávání ohledně zvýšení úrokových sazeb Fedu směrem vzhůru pokračovala i v minulém týdnu, a to i v prostředí averze k riziku a nižších výnosů na křivce amerických státních dluhopisů. Kromě volatility na trzích přišlo minulý týden z USA jen málo významných zpráv.

Rozhodující událostí pro měnové trhy je lednové zasedání Federálního rezervního systému, které se uskuteční ve středu. Kromě jasného signálu, že se blíží březnové zvýšení sazeb, je podle nás velká šance, že dojde k oznámení o ukončení QE ještě dříve, než je v současnosti plánováno. Skutečný dopad takového brzkého ukončení by byl malý, ale psychologický efekt takového jestřábího signálu by byl nepředvídatelný. Proto se domníváme, že je více než pravděpodobné, že program bude ukončen podle plánu. Očekáváme, že na zasedání Fedu zazní velmi jestřábí sdělení.

📩 Klikněte zde a přihlaste se k odběru našich nejnovějších informací o trhu, které Vám pomohou orientovat se na neustále se měnících světových měnových trzích. Nebo se podívejte na náš blog a přečtěte si nejnovější přehledy trhu i speciální reporty.

🎙 Můžete také poslouchat náš podcast FX Talk na Spotify nebo Google Podcast.

SDÍLEJTE