Federální rezervní systém minulý týden podpořil dolar, když ponechal politiku beze změny a varoval, že nebude spěchat se snižováním úrokových sazeb na nadcházejících zasedáních.
V Británii ponechala Bank of England minulý týden sazby beze změny a zároveň do své komunikace vnesla mírný jestřábí nádech. Švýcarská národní banka mezitím snížila svou politickou sazbu o dalších 25 bazických bodů, což s velkou pravděpodobností vypadá jako poslední snížení v současném cyklu. S výjimkou nadcházejícího vývoje cel se trhy tento týden zaměří na údaje PMI zemí G3 (pondělí), údaje o inflaci ve Spojeném království (středa) a preferovanou metriku inflace Fedu (index PCE) v pátek.

Federal Reserve Building detail
CZK
Poslední obchodní týden byl pro korunu převážně bez událostí a kurz EUR/CZK jej zakončil téměř beze změny, blízko hranice 25,0. Kromě evropských a globálních titulků se trhy tento týden zaměří na rozhodnutí ČNB. Současný cyklus snižování úrokových sazeb má podle našeho názoru stále prostor pro pokračování, ale rozhodnutí tohoto týdne bude téměř jistě znamenat ponechání sazeb beze změny.
Nedávné komentáře tvůrců rozhodnutí tento odhad dále podporují. Jakub Seidler, nově jmenovaný člen bankovní rady, se podělil o svůj názor, že vzhledem k rovnováze rizik by „sazby měly zůstat tam, kde jsou“. Další člen, Jan Kubíček, naznačil, že se v březnu přiklání k pauze.
USD
Dolar minulý týden získal zpět část ztracených pozic vůči hlavním protějškům, podpořen jestřábím Fedem a celkově optimistickými údaji z USA. Jak se očekávalo, Federální rezervní systém ve středu ponechal sazby beze změny a zároveň vydal poměrně výrazné snížení svých prognóz růstu na příští tři roky. Zdá se však, že se FOMC stále více obává inflačních rizik a „bodový graf“ prognóz úrokových sazeb naznačuje, že úředníci stále vidí pouze dvě snížení sazeb o 25 bazických bodů v tomto roce – stejně jako v prosinci.
Hlavním strachem investorů v poslední době bylo, že Trumpova nepředvídatelná celní prohlášení by poslala americkou ekonomiku do prudkého a chaotického poklesu. Zatím se to alespoň v datech nijak zjevně neprojevilo, přičemž zprávy o trhu práce a bydlení minulý týden překvapily pozitivně. Dnes odpoledne obdržíme předběžné údaje PMI za březen, které by mohly výrazně zmírnit obavy trhu z recese. Pozornost se však téměř výhradně zaměří na zveřejnění recipročních cel příští týden, což se jeví jako další velké rizikové události pro finanční trhy.
Graf 1: Bodový graf FOMC [březen 2025]
Zdroj: LSEG Datastream Datum: 24. 3. 2025
EUR
Optimismus ohledně zveřejnění masivních opatření fiskálních stimulů Německa posunul euro téměř na vrchol žebříčku výkonnosti měn G10 od začátku měsíce. V posledních několika obchodních seancích jsme však zaznamenali mírnou korekci společné měny. Zatímco historické plány Německa minulý týden prošly klíčovou překážkou v parlamentu, teprve se uvidí, zda tato opatření poskytnou smysluplný impuls růstu eurozóny, zejména vzhledem k tomu, že většina ostatních zemí v bloku má omezený prostor k následování.
Dnešní čísla S&P PMI za březen budou pro euro klíčovým testem. Bude zajímavé sledovat, zda se zprávy z Německa odrazí v silnějším sentimentu mezi podnikateli, nebo zda je bezprostřednější hrozba amerických cel vnímána jako faktor, který ovlivňuje aktivitu. Další negativní překvapení by zde mohlo pro ECB v dubnu upevnit případ pro další snížení úrokových sazeb, které je již téměř ze 70 % započítáno v swapech.