Poslechněte si Ebury FX Talk kliknutím zde!

Vítejte na blogu Ebury®

Informace našich expertů o aktuálním dění na trzích, které Vám pomohou orientovat se v neustále se měnících globálních podmínkách

Přihlásit se k odběru novinek

6

Čvn

Currency Updates

Měny zemí G10 se obchodují beze změny, posílení měn rozvíjejících se trhů pokračuje

Z

atímco euro, dolar a britská libra se vůči sobě příliš nemění, měny rozvíjejících se trhů se minulý týden opět dostaly do popředí zájmu.

Autor
Roman Ziruk

Odolnost americké ekonomiky nadále překonává očekávání, dosavadní zvyšování sazeb snáší dobře a optimismus nyní ještě vzrostl, když ustupuje bankovní krize i patová situace ohledně tzv. dluhového stropu.

Roman Ziruk 31 května 2023

Posílení dolaru v minulém týdnu nebylo pravděpodobně způsobeno ničím jiným, než napjatým postojem investorů a vybíráním zisku. Katalyzátory, které stály za jeho růstem v minulém týdnu, byly jasné – tok peněz do bezpečných měn a ustupující šance na změnu politiky Federálního rezervního systému. Údaje z USA vychází poměrně dobře, zatímco členové FOMC nasazují jestřábí tón. To naznačuje, že se snížení sazeb v dohledné době nechystá. Díky tomu si dolar minulý týden připsal zisky vůči všem ostatním měnám skupiny G10, s jedinou výjimkou novozélandského dolaru.

Roman Ziruk 23 května 2023

Prudký pohyb amerického dolaru vzhůru v minulém týdnu byl poněkud v opozici vůči očekáváním, protože údaje o inflaci a mzdách z USA musely pro Federální rezervní systém znamenat uklidnění a zároveň odpovídaly pomalému klesajícímu trendu inflačních tlaků.

Roman Ziruk 16 května 2023

FED i ECB postupovaly přesně podle scénáře a zvýšily sazby o 25 bazických bodů. FED naznačil, že by si na červnovém zasedání přál, ale potřebuje vidět nižší inflaci. Naproti tomu ECB cyklu zvyšování sazeb ještě neskončila. Obě banky zůstávají velmi závislé na datech. Dolar se po těchto zprávách vyprodával vůči evropským měnám, a ještě výrazněji vůči měnám zemí vyvážejících komodity. Rozpětí vůči euru a libře se však nadále drží.

Roman Ziruk 10 května 2023

V minulém týdnu, který byl podle očekávání nevýrazný, došlo pouze k drobným pohybům mezi hlavními měnami, které se téměř všechny držely v mezích obchodovaných v poslední době.

Roman Ziruk 3 května 2023

Vzhledem k nedostatku důležitých makroekonomických zpráv se euro, dolar a libra obchodovali s nízkou volatilitou, zatímco riziková aktiva mírně ustoupila z ročních maxim dosažených v předchozím týdnu.

Roman Ziruk 25 dubna 2023

Stojí za zmínku, že se dolaru nedařilo ani v souvislosti s růstem amerických dluhopisových výnosů. Obavy z bankovního sektoru nadále ustupují, objevují se náznaky, že cyklus zvýšení úrokových sazeb konečně přináší kýžený efekt v podobě ochlazení trhu práce, a nálada investorů se zlepšuje. Latinskoamerické měny v zastoupení s brazilským realem z tohoto optimismu těží, spolu s kolumbijským a chilským pesem, které v tomto týdnu vzrostly o 3 % a v letošním roce zatím o vysoké jednociferné hodnoty.

Roman Ziruk 18 dubna 2023

Internet je v dnešní době obrovskou součástí našeho života a v každodenním životě na něj z mnoha důvodů spoléháme. Při procházení internetu je však důležité dbát na správné postupy, které chrání vaše údaje a zajišťují bezpečnost.

Tomáš Kudla 4 dubna 2023

Dolar klesl vůči všem hlavním měnám s výjimkou japonského jenu, protože investoři se přiklonili k bezpečnějším měnám a znovu objevili chuť riskovat. Na trhu panuje stále větší shoda v tom, že nedávné úpadky bank byly způsobeny spíše jednorázovými faktory než systémovými problémy. Rozvíjející se trhy pokračovaly v růstu, v čele s latinskoamerickými trhy. Ty jsou v roce 2023 zatím nejvýkonnější, což je příjemným potvrzením našeho pozitivního postoje k tomuto regionu.

Roman Ziruk 4 dubna 2023

1 2 3 10