Poslechněte si Ebury FX Talk kliknutím zde!

Vítejte na blogu Ebury®

Informace našich expertů o aktuálním dění na trzích, které Vám pomohou orientovat se v neustále se měnících globálních podmínkách

Přihlásit se k odběru novinek

20

Čvn

Blog

Frank prudce posílil díky jestřábímu překvapení Švýcarské národní banky

Ž

ebříčku měn minulý týden vévodil neobvyklý vítěz, švýcarský frank. Švýcarská národní banka se připojila k skupině jestřábích centrálních bank a překvapila trhy zvýšením úrokových sazeb o 50 bazických bodů, ačkoli se to neočekávalo, čímž poslala frank nahoru vůči všem ostatním měnám. Prudký pokles rizikových aktiv ve světě měl na měny smíšený dopad. Euro se dolaru drželo poté, co mimořádné zasedání ECB uklidnilo trhy s dluhy jižních států. Měny rozvíjejících se trhů měly smíšený týden, některé rostly, jiné klesaly, bez jasného tématu, které by určovalo jejich výkonnost. ( 3 )

Autor
Roman Ziruk

Riziková aktiva po celém světě prožila velmi obtížný týden. Údaje o inflaci se stále zhoršují a centrální banky stále důrazněji varují před nutností jejího snížení. Úrokové sazby vyletěly nahoru po celém světě; zajímavé je, že tentokrát evropské sazby vzrostly více než americké, a to v reakci na jestřábí ECB. Nejvíce vzrostly sazby na evropských periferiích. Kvůli výprodeji na akciových trzích získal americký dolar opět status bezpečného přístavu pro investory a posílil vůči všem hlavním světovým měnám.

Roman Ziruk 13 června 2022 3

Pozitivní údaje z USA pomohly minulý týden rozptýlit obavy o globální růst. Kromě toho členové Federálního rezervního systému nadále upřednostňují jestřábí politiku. Sazby v USA prudce vzrostly, což poskytlo podporu americkému dolaru a oslabilo většinu ostatních hlavních měn. Výjimku tvořily komoditní měny, jelikož ceny komodit pokračovaly v růstu.

Roman Ziruk 7 června 2022 3

Ve společnosti Ebury vždy hledáme tipy, jak zajistit bezpečnost vaší firmy a vašich peněz. Podvody s autorizovanými platbami (APP) a krádeže dat jsou opakující se trendy podvodů, na které je třeba si dávat pozor a chránit před nimi své podnikání. Rádi bychom se s Vámi podělili o několik postřehů a tipů, jak se před touto hrozbou chránit.

Tomáš Kudla 7 června 2022 3

Akciové trhy a riziková aktiva se minulý týden výrazně odrazily ode dna. Americké sazby nikoli. Výsledkem byl předvídatelný výprodej dolaru, z něhož těžily především evropské a latinskoamerické měny. Euro těžilo především ze zmenšujících se rozdílů v úrokových sazbách mezi ním a dolarem. Latinskoamerické měny naproti tomu těžili z návratu chuti k riziku obecně a také díky prudkému zvýšení cen komodit.

Roman Ziruk 31 května 2022 3

Minulý týden se na trhu odehrálo několik podivných událostí. Titulkům finančních médií dominoval neúprosný výprodej na světových akciových trzích, v jehož důsledku index S&P 500 koketoval s polooficiální hranicí medvědího trhu, která se nachází 20 % pod rekordním maximem.

Roman Ziruk 24 května 2022 3

Další týden výprodejů rizikových aktiv měl na měnové trhy předvídatelný dopad. V čele týdenního žebříčku výkonnosti se umístil japonský jen, následovaný americkým dolarem. Evropská měna opět stagnovala a komoditní měny jako norská koruna a australský dolar prudce oslabily. Měny rozvíjejících se trhů klesly vůči americkému dolaru, ačkoli vůči euru nadále lehce posilují, což je známkou toho, že rostoucí ceny komodit jsou stále hnacím faktorem měnových burz.

Roman Ziruk 17 května 2022 3

Díky tomuto kroku nyní londýnská fintechová společnost nabízí řešení pro mezinárodní transakce elektronických plateb také v Brazílii." Portfolio služeb společnosti Ebury sahá od otevření mezinárodního účtu až po zajištění měny a usnadňuje zahraniční obchod malým a středním podnikům nejen v Brazílii.

Tomáš Kudla 16 května 2022 3

Úrokové sazby rostou po celém světě, výrazně a rychle. Pro trhy je stále obtížnější ignorovat důsledky.

Roman Ziruk 9 května 2022 3

Neustálý růst úrokových sazeb ve světě pokračoval i minulý týden, kdy klíčový desetiletý výnos amerických státních dluhopisů koketoval s psychologickou hranicí 3 %. Akcie oslabovaly a dolar posiloval díky statutu bezpečné země a také díky úrokovému diferenciálu. Dolar zakončil týden na vrcholu G10 měn a rostl i vůči většině měn rozvíjejících se trhů. Jüan a asijské měny jsou taženy dolů kvůli aktuální averzi vůči riziku.

Roman Ziruk 3 května 2022 3