Poslechněte si Ebury FX Talk kliknutím zde!

Vítejte na blogu Ebury®

Informace našich expertů o aktuálním dění na trzích, které Vám pomohou orientovat se v neustále se měnících globálních podmínkách

Přihlásit se k odběru novinek

20

Sep

Blog

Rostoucí ceny energií podporují měny zemí vyvážejících ropu

V

týdnu, kdy trhy převážně vyčkávaly na zářijové zasedání Federálního rezervního systému, byl hlavní zprávou neustálý růst cen energií, i když údaje o inflaci za srpen v USA byly o něco mírnější, než se očekávalo, ale inflace v eurozóně byla potvrzena na desetiletém maximu. ( 3 )

Autor
Roman Ziruk

Na témata od digitalizace a fintech přes profesionalizaci finančních profesionálů až po kryptoměny a vliv umělé inteligence ve financích budou diskutovat a přednášet ti nejpovolanější z nejpovolanějších na Colors of Finance 2021. Ebury u toho nebude chybět. Potkáme se již 13. 10. 2021 v Ostravě.

Tomáš Kudla 15 September 2021 2

Počet volných pracovních míst v USA vzrostl na další historické maximum. ECB snížila nákupy aktiv v rámci PEPP, ale Lagardeová zdůraznila, že se nejedná o zužování. Dolar vzrostl, zatímco riziková aktiva kolísala.

Roman Ziruk 13 September 2021 3

Slabší růst zaměstnanosti na straně jedné se mísí v titulcích novin se silným růstem mezd na druhé straně, což naznačuje, že inflační tlaky nebudou tak přechodné, jak se předpokládalo. Americký dolar se okamžitě začal vyprodávat, i když americké výnosy vzrostly. To popírá obvyklou korelaci mezi nimi. Riziková aktiva podala minulý týden smíšený výkon. Komodity silně posílily (překonaly pětileté maximum) a táhly s sebou měny rozvíjejících se trhů. To dokazuje, že inflační tlaky nepolevují. Nepříznivá zpráva o mzdách ovlivnila také akcie, které zažívají těžké období. Jednoznačným poraženým týdne byl však americký dolar, který klesl vůči téměř všem hlavním měnám.

Roman Ziruk 6 September 2021 3

Klíčovou událostí minulého týdne byla podle očekávání konference centrálních bankéřů v Jackson Hole. Powellův relativně holubičí projev poslal většinu hlavních měn vůči americkému dolaru výše, neboť naznačil, že předseda Fedu není znepokojen nedávným prudkým nárůstem inflace a nespěchá s odstraňováním akomodací, natož se zvyšováním sazeb. Riziková aktiva v reakci na to vzrostla, v čele s akciemi a komoditami. Z tohoto růstu těžili zejména měny rozvíjejících se trhů.

Roman Ziruk 1 September 2021 3

Nervozita z možného dopadu celosvětových omezení proti COVID favorizovala dolar. Zdá se, že dopad očekávání růstu bude v USA relativně mírnější než ve zbytku světa. Zelená těžila a také z jestřábího tónu posledního zasedání Federálního rezervního systému, který naznačil, že zpřísnění je možné už v roce 2021. Výrazný pokles za minulý týden zaznamenaly ceny komodit a na ně vázané měny (např. australský a novozélandský dolar).

Roman Ziruk 23 August 2021 3

Nepříznivý výsledek tzv. indexu očekávání amerických spotřebitelů měl značný dopad na dolar. Přestože se jedná o druhořadou informaci o trhu, nových zpráv není mnoho a proto dokázal způsobit rozruch na trhu. Americké dluhopisy přišly během pár hodin o výnosy, které týdny budovaly. Dolar následně prudce oslabil. Nejvíce z toho těžily komoditní měny, s výjimkou brazilského realu, který se ocitl v pasti domácích politických problémů.

Roman Ziruk 17 August 2021 3

Před klíčovou páteční zprávou o nezaměstnanosti z minulého týdne se měny obchodovaly v typické letní letargii, protože mnoho obchodníků je na dovolené. Navíc nevznikly žádné důležité zprávy. Vše se změnilo v pátek odpoledne poté, co zpráva o nezaměstnanosti v USA poskytla důkaz, že oživení americké ekonomiky je na cestě. Výnosy amerických státních dluhopisů prudce vzrostly a investoři se v reakci na to vrhli na americký dolar. Zelená bankovka byla jasným vítězem týdne a skončila na vyšší úrovni vůči všem měnám G10 kromě novozélandského dolaru, který posílil díky potenciálnímu zvýšení sazeb.

Roman Ziruk 10 August 2021 3

How is the coronavirus outbreak impacting the FX market?

Zasedání FOMC minulou středu přineslo smíšené zprávy. Investoři reagovali na zprávu předsedy Powella, že nedávný nárůst inflace v USA bude pravděpodobně dočasný a že zvyšování úrokových sazeb je "ještě daleko". Zdálo se, že Powella šíření delta varianty do značné míry neznepokojuje, ačkoli se domníváme, že zvýšené obavy z viru poskytují centrálním bankám přinejmenším důvod k opatrnosti. Tento čtvrtek bude zasedat Bank of England. Jako většina, tak i my očekáváme, že nepřinese kontroverzní zprávy a počká do zářijového zasedání, než nastíní plány na normalizaci politiky.

Roman Ziruk 3 August 2021 3

Americký dolar klesá po Powellově vyvrácení očekávaného zvyšování sazeb Středeční zasedání FOMC způsobilo oslabení amerického dolaru. Obchodoval se na nižší úrovni vůči téměř všem ostatním hlavním měnám. Komunikace banky a komentáře z úst předsedy Powella na tiskové konferenci byly spíše smíšené. Powell se nezdál být nijak zvlášť znepokojen nedávným rozšířením delta varianty. Poznamenal, že ekonomické důsledky měly s každou další vlnou viru tendenci být menší a že se tedy dá předpokládat, že tomu tak bude i tentokrát. Powell také bagatelizoval dopad rostoucí inflace v USA. Připustil, že ceny v posledních měsících rostly rychleji, než se očekávalo, i když opět zdůraznil, že inflační skok pravděpodobně odezní a že v reakci na to je třeba trpělivosti.

Matthew Ryan 29 July 2021 3