Vítejte na blogu Ebury®

Informace našich expertů o aktuálním dění na trzích, které Vám pomohou orientovat se v neustále se měnících globálních podmínkách

7

Apr

Currency Updates

Riziková aktiva neovlivněna vyššími výnosy z dluhopisů

V

předešlém týdnu se hodnota rizikových aktiv nadále zvyšovala. Ignorovala tak jasný vzestupný trend globálních sazeb.

Autor
Matthew Ryan

Pokles eura, který jsme většinu března očekávali, se minulý týden začal projevovat. S nárůstem počtu případů nakažených a prodloužením nebo opětovným zavedením nouzového stavu ve většině velkých evropských zemí jsou výhledy investorů poněkud pesimistické. USA naproti tomu pokračují v podávání očkování rychlým tempem a již ve smysluplném rozsahu zrušily virová omezení. To se i nadále projevuje v rozdílu výkonu ekonomiky mezi USA a eurozónou. Poprvé od poloviny listopadu se nám tak euro propadlo zpět pod hranici 1,18 USD.

Roman Ziruk 30 March 2021

Minulý týden FED zopakoval svůj pro-inflační postoj, když předseda Powell trval na tom, že sazby zůstanou na nule, i když inflace překročí cílenou hranici.

Roman Ziruk 22 March 2021

Zatímco investoři věnují zvýšenou pozornost rostoucí volatilitě na dluhopisovém trhu, rizikovější měny se vyprodávají podobně jako suroviny na komoditním trhu. Koruna těží z poklesu počtu nových případů koronaviru, což kontrastuje se situací v Maďarsku a Polsku.

Roman Ziruk 16 March 2021

Obrovský výprodej na americkém dluhopisovém trhu se minulý týden zrychlil, protože ekonomické zprávy nadále naznačují rychle se zlepšující ekonomiku. Prezident Biden zajistil schválení stimulačního balíčku i v senátu.

Roman Ziruk 9 March 2021

Špatný prodej státních dluhopisů v USA byl bezprostředním katalyzátorem prudkého zvýšení jejich výnosů. Dluhopisoví investoři se zjevně vyděsili kombinace měnové politiky (zvyšující se inflace) a celosvětových fiskálních deficitů (ovlivňující dodavatelské řetězce). Měny G10 a měny rozvíjejících se trhů se vyprodávaly až na dvě výjimky: euro a čínský jüan. Právě druhý zmíněný se v dobách volatility stále více chová jako bezpečné útočiště a spolehlivý uchovatel hodnoty.

Roman Ziruk 3 March 2021

V USA nastává výprodej státních dluhopisů, protože jejich výnosy jsou hluboko pod předpokládanou inflací. Finanční aktiva po celém světě mezitím rostla, i když nerovnoměrně. Akcie stouply jen mírně, ale ceny komodit si držely růst výrazný. Měnové pohyby byly naopak smíšené. Většina více rizikových měn se vůči americkému dolaru vrací k původním hodnotám.

Roman Ziruk 24 February 2021

Směnný kurz české koruny vůči zlotému téměř deset let nebyl pro české dovozce tak příznivý jako nyní. To jsou pro ně ideální podmínky pro obchod s polskými výrobci. Mezitím chtějí čeští politici omezit množství dovážených potravin, zejména z Polska. Pokud nový zákon vstoupí v platnost, začnou tratit nejen společnosti na obou stranách hranice, ale také čeští spotřebitelé.

Tomáš Kudla 17 February 2021

Akcie a úvěrová aktiva vzrostla, ceny komodit se zvýšily a dolar oslabil (mírněji než minulý týden). Powell dal jasně najevo, že Federální rezervní systém se bude v dohledné budoucnosti snažit stimulovat ekonomiku. Zdá se, že Bidenova administrativa také preferuje tuto strategii. Tím vytváří tlak na ECB a evropské vlády, aby učinily totéž.

Roman Ziruk 16 February 2021

Společnost Ebury (členská firma Česko - Polské obchodní komory) připravila webinář "Česká ekonomika po koronavirové krizi. Vhodná doba pro import z Polska?", kde se dozvíte více o tom, jak se může situace po koronavirové krizi v české ekonomice a na měnovém trhu vyvíjet. Jaké výzvy čekají české dovozce? Webinář se uskuteční 25. února 2021 od 10:00.

izabela 11 February 2021