Poslechněte si Ebury FX Talk kliknutím zde!

Vítejte na blogu Ebury®

Informace našich expertů o aktuálním dění na trzích, které Vám pomohou orientovat se v neustále se měnících globálních podmínkách

Přihlásit se k odběru novinek

3

Říj

Blog

Posilování USD zpomaluje navzdory rostoucí volatilitě na trhu

U

plynulý týden byl na devizovém trhu opět mimořádný. Mnoho měn dosáhlo nových minim a úroveň volatility se vyšplhala na několikaletá maxima.

Autor
Matthew Ryan

Minulý týden byl za poslední dobu jedním z nejbouřlivějších na měnových trzích. Pozornost směřovala k jednoznačnému jestřábí politice Federálního rezervního systému. Další centrální banky také zvyšují sazby a spouští inflační poplach (Švýcarsko, Švédsko, Jižní Afrika a Spojené království, aj.). Jedinou výjimkou byla Bank of Japan, kde tamní úřady trh zastavili znehodnocování jenu pomocí intervencí na devizovém trhu. Výnosy dluhopisů celosvětově vzrostly, riziková aktiva se propadla a investoři se přesunuli do bezpečí amerického dolaru, který masivně posílil proti každé měně.

Matthew Ryan 26 září 2022

Federální rezervní systém se minulý týden dočkal nepříjemného překvapení v podobě vyšší než očekávané inflace, která nenaznačila, že by cenové tlaky polevovaly.

Roman Ziruk 20 září 2022

Masivní zvýšení úrokových sazeb ECB o 75 b. b., následované jestřábími komentáři z obvyklých "zdrojů" způsobilo, že euro prudce posílilo vůči většině svých globálních protějšků a táhla za sebou všechny ostatní evropské měny. Japonský jen skončil opět na konci žebříčku. Bank of Japan stále trvá na tom, že zůstane poslední holubičí bankou zemí G10.

Roman Ziruk 12 září 2022

Původně se zdálo, že euro minulý týden dosáhne úctyhodného výkonu kvůli očekáváním jestřábí ECB a zprávou o trhu práce v USA, která Fedu naznačila možné povolení tlaků.

Roman Ziruk 5 září 2022

Výroční zasedání světových centrálních bankéřů v Jackson Hole přineslo jednoznačně jestřábí poselství, kterému ve velmi krátkém a jasném projevu vévodil předseda Fedu Powell. Zdá se však, že měnové trhy s tímto vývojem počítaly a reakce byla poměrně umírněná. Všechny měny zemí G10 se vychýlily maximálně o 1 % od hodnoty z minulého týdne. Mnohé měny rozvíjejících se trhů posílily, v čele s chilským pesem a ostatními latinskoamerickými měnam. Dokonce i euru se podařilo najít jakousi oporu na úrovni parity, a to navzdory cenám utržených z řetězu na trzích s elektřinou. Komentáře představitelů ECB o potřebě zvládnout inflaci byly nezvykle agresivní, přičemž se hovořilo o masivním posunu o 75 b.b. na zářijovém zasedání. To prozatím stačilo k zastavení poklesu eura.

Matthew Ryan 30 srpna 2022

Očekávání nárůstu úrokových sazeb v USA se nyní vzpamatovává z poklesu, který následoval po pozitivní zprávě o inflaci z předchozího týdne. Představitelé Federálního rezervního systému hovořili o vyhlídkách na další skokové zvýšení sazeb v září a trhy jsou nyní rovnoměrně rozděleny mezi zvýšení o 50 b.b. a opakování předchozího zasedání s 75 b.b. Riziková aktiva se vzdala části svých nedávných zisků a dolar se pochopitelně silně posílil ke všem hlavním světovým měnám. V tomto kontextu se čínský jüan i přes nedávnou slabost čínské ekonomiky držel relativně dobře a rostl vůči všem měnám G10 kromě amerického dolaru.

Matthew Ryan 22 srpna 2022

Česká koruna minulý týden posílila vůči všeobecně oslabujícímu euru a krátce se dostala na nejsilnější pozici od února. Dnes ráno však část svých zisků odevzdala. Tento pohyb do značné míry přisuzujeme zlepšení rizikového sentimentu po středečním zveřejnění mírnější inflace v USA, což zmírnilo obavy z možnosti globální recese a posílilo měny rozvíjejících se trhů.

Matthew Ryan 15 srpna 2022

Americká ekonomika nyní fakticky splňuje definici technické recese a zvyšování sazeb Federálního rezervního systému je nyní plně závislé na tom, zda se sejdou údaje o inflaci a zaměstnanosti.

Roman Ziruk 1 srpna 2022

Zklamání z ekonomických údajů z USA snížilo šanci, že Federální rezervní systém příští týden zvýší úrokové sazby o 100 b. b. Překvapivé zvýšení sazeb o 50 b. b. ze strany ECB mělo pouze nepatrný dopad na euro, které se připojilo k měnám posilujícím vůči americkému dolaru. Komoditním měnám zemí G10 i rozvíjejících se trhů se dařilo zejména díky stabilizaci cen komodit.

Roman Ziruk 25 července 2022