Vítejte na blogu Ebury®

Informace našich expertů o aktuálním dění na trzích, které Vám pomohou orientovat se v neustále se měnících globálních podmínkách

Přihlásit se k odběru novinek

22

Jun

Blog

Americký dolar posiluje díky jestřábí politice FEDu

F

ederální rezervní systém minulý týden avizoval zásadní změnu své politiky. Tzv. graf „dot plot“ ukazuje, že většina členů FEDu teď očekává zvýšení sazeb nejpozději na konci roku 2023 (dříve očekávali až od poloviny roku 2024). Krátkodobé sazby v USA vystřelily nahoru a dolar se vzchopil, protože FED pravděpodobně nebude tak tolerantní k inflaci, jaký byla představa trhů. Prozatím trhy reagují přesně tak, jak by se dalo očekávat po výrazném jestřábím překvapení. Reálné sazby rostou, inflační očekávání klesají, riziková aktiva se rozprodávají a americký dolar je králem měn. Pouze brazilský real dokázal minulý týden překonat dolar. ( 3 )

Autor
Roman Ziruk

Zpráva o vysoké inflaci zastínila červnové zasedání ECB, avšak reakce trhu byla mírně řečeno neintuitivní. I když inflace v USA nyní meziročně roste o 5%, američtí obchodníci věří názoru Federálního rezervního systému (FED), že aktuální situace je přechodná a dluhopisové výnosy se za minulý týden snížily. Co se týká trhů rozvíjejících se zemí, tak jejich výkony byly smíšené. Výkonově nejhorší měny v roce 2021 paradoxně zažívaly dobrý týden a naopak.

Roman Ziruk 15 June 2021 3

Dolar se oproti měnám G10 koncem týdne začal vzpamatovávat, ale o veškeré své zisky přišel po neuspokojivém přírůstku nově vzniklých pracovních míst v USA v pátek.

Roman Ziruk 7 June 2021 3

Hlavní témata ovlivňující trhy zůstávají stále stejná. Komodity silně zdražují, údaje o inflaci v USA překvapily pohybem vzhůru, riziková aktiva se vzchopila a výkonnostního vedení se ujímají měny rozvíjejících se trhů citlivé na komodity. Sazby v zemích měn G10 nerostou, ale myslíme si, že je jen otázkou času, než obnoví svou předchozí výši v důsledku silnějšího hospodářského oživení a neúnavného tlaku na dodavatelské řetězce. Z těchto důvodů zvítězil minulý týden brazilský real, chilské peso a novozélandský dolar. Bezpečný japonský jen byl překvapivě nejhorší.

Roman Ziruk 2 June 2021 3

Výhody importu v čínském jüanu a nástroje, jak s Čínou zvýšit efektivitu obchodu.Čeští podnikatelé se zaměřují na obchodování mimo Evropu. Čína je jednou z nejčastěji volených destinací. Během webináře budeme sdílet naše znalosti a zkušenosti. Ukážeme Vám, jak můžete využít dostupné nástroje a příležitosti nabízené trhem k plnému využití výhod Vašeho podnikání.

Tomáš Kudla 1 June 2021

Východoevropské měny posilují, centrální banky pokračují v jestřábím tónu

Během týdne, kdy se hlavní měny téměř nepohnuly, se centrální banky východní Evropy dostaly do popředí pozornosti a poslaly zejména polský zlotý a maďarský forint na vrchol žebříčku výkonnosti měn.

Roman Ziruk 25 May 2021 3

Riziková aktiva po celém světě se pohybují poblíž svých dosavadních maxim, ale po týdnu, kdy došlo k inflačnímu překvapení v USA, na které jsme už nějakou dobu upozorňovali, může dojít ke korekci.

Roman Ziruk 18 May 2021 3

Mnohem slabší zpráva o pracovní síle přerušila sled pozitivních ekonomických zpráv z USA a oslabila dolary proti téměř každé hlavní měně na světě.

Roman Ziruk 11 May 2021 3

Americký dolar se minulý týden držel stávajícího trendu a mírně oslaboval vůči všem měnám G10 (kromě australského dolaru). Pohyby na trhu byly mírné a odehrávaly se spíše na měnách rozvíjejících se trhů. Bylo těžké určit trend, protože brazilský real silně posílil, ale ostatní latinskoamerické měny jako chilské a kolumbijské peso zaostávaly. Nejhůře si vedla turecká lira, která poklesla o více než 4%, jako reakce investorů na Erdoganovu neortodoxní měnovou politiku.

Roman Ziruk 27 April 2021 3

Poněkud nečekané snížení výnosů amerických dluhopisů minulý týden spolu s velmi silnými ekonomickými údaji podpořil obecně riziková aktiva, včetně akcií, komodit a půjček.

Roman Ziruk 20 April 2021 3