Poslechněte si Ebury FX Talk kliknutím zde!

Americký dolar posiluje díky jestřábímu tónu FEDu

( 5  )

  • Vrátit se zpět na blog
  • Blog
    Blog|Press
    Currency Updates
    In The News
  • Latest

31 ledna 2022

Autor
Roman Ziruk

Strategy Analyst ve společnosti Ebury. Jeho hlavní oblastí zájmu jsou rozvíjející se trhy ve střední a východní Evropě.

Federální rezervní systém dal minulý týden jasně najevo, že vidí americkou ekonomiku na úrovni plné zaměstnanosti, a proto je inflace největším problémem, kterému čelí, a prioritou je tedy její snížení

N
a měnových trzích se znovu projevil učebnicový vztah, když dolar prudce vzrostl vůči všem dalším měnám G10 a většině měn rozvíjejících se trhů. Akciové trhy klesly, úvěry se zdražily a výnosy dluhopisů vzrostly.

Tento týden se bude pozornost upínat k centrálním bankám. Ve čtvrtek zasedají ECB, BoE a ČNB. Očekává se, že poslední dvě jmenované opět zvýší sazby o 25 b.b. (na 0,5 %) a 75 b.b. (na 4,5 %). Trhy budou hledat jakýkoliv náznak změny v dosud holubičí rétorice Lagardeové a případný odklon od slibu nezvyšovat sazby až do roku 2023. Lednová inflace v eurozóně ve středu a zpráva o mzdách v USA v pátek završí velmi nabitý týden.

CZK

Česká koruna měla hrozivý začátek minulého týdne, když se vůči euru vrátila nad úroveň 24,60 poté, co trh nacenil pravděpodobnost ruské agrese na Ukrajině. Po tomto počátečním výprodeji se kurz stabilizoval, ale koruna nadále zůstává pod tlakem, stejně jako její regionální protějšky – PLN a HUF.

Prudký nárůst počtu nových koronavirových případů v Česku (až na 50 000) rozhodně není pozitivní, ale vzhledem k relativně nízkému počtu hospitalizací, včetně jednotek intenzivní péče, by měl mít na korunu velmi omezený dopad, pokud vůbec nějaký.

Tento týden přinese z Česka řadu důležitých ekonomických údajů včetně prvního odhadu růstu HDP za čtvrté čtvrtletí a lednových údajů o PMI ve zpracovatelském průmyslu (oba údaje budou zveřejněny v úterý). Pozornost však bude upřena především na čtvrteční rozhodnutí České národní banky o úrokových sazbách. My souhlasíme s konsensem odborníků očekávajících zvýšení dvoutýdenní repo sazby o 75 b.b. na 4,5 %. Kromě samotného rozhodnutí se zaměříme na aktualizované prognózy a rétoriku ČNB ohledně dalších kroků. Zvýšení v očekávaném či ještě větším rozsahu nemusí být ze strany banky poslední.

EUR

ECB zůstává mezi hlavními centrálními bankami osamoceným holubičím hlasem vzývajícím teze o přechodnosti inflace. Tato pozice bude znovu otestována na jejím čtvrtečním zasedání, kde budou obchodníci pečlivě zkoumat komentáře prezidentky Lagardeové, zda nenaznačují, že neúnavný růst inflace v eurozóně přináší změnu názoru.

Zasedání bude předcházet zveřejnění prvního odhadu inflace za leden, kde očekáváme mírné stažení inflačních úrovní, protože zvýšení DPH v Německu ještě v roce 2021 brzdí číslo v meziročním srovnání. Přesto se zdá, že růstový trend zůstane zachován a čísla budou stále vysoko nad odhady samotné ECB.

USD

Federální rezervní systém minulý týden předložil jasné argumenty pro agresivní zpřísnění měnové politiky: ekonomika na úrovni plné zaměstnanosti, silná poptávka a velké inflační tlaky. Co je ještě důležitější, FED otevřel dveře k ještě agresivnějšímu cyklu zvyšování sazeb, než jaký trh v současnosti naceňuje, pokud si to okolnosti vyžádají. Powell naznačil, že každé další zasedání v letošním roce bude „živé“. Tím naznačil možnost více než čtyřem zvýšením úrokových sazeb v roce 2022. Jestřábí postoj Fedu a údaje o americkém růstu z minulého týdne, které byly silnější, než se očekávalo, poslali měnový pár EUR/USD na nejnižší úroveň od června 2020.

Obrázek 1: Tempo růstu amerického HDP v meziročních číslech (2013-2021)

Zdroj: Refinitiv Datastream; Datum: 31.01.2022

Tento týden bude pozornost zaměřena na lednovou zprávu o mzdách. My bychom chtěli upozornit na možnou nepřesnost těchto údajů. Nepřesnosti související s omikronem mohou vyústit v klamavě slabé číslo a myslíme si, že trhy i Fed budou toto číslo přehlížet a počkají si na údaje po omikronu v únoru.

📩 Klikněte zde a přihlaste se k odběru našich nejnovějších informací o trhu, které Vám pomohou orientovat se na neustále se měnících světových měnových trzích. Nebo se podívejte na náš blog a přečtěte si nejnovější přehledy trhu i speciální reporty.

🎙 Můžete také poslouchat náš podcast FX Talk na Spotify nebo Google Podcast.

SDÍLEJTE