Poslechněte si Ebury FX Talk kliknutím zde!

Dolar vysílá smíšené signály před zprávou o inflaci v USA

  • Vrátit se zpět na blog
  • Blog
    Blog|Press
    Currency Updates
    In The News
    Special Report
  • Latest

15 února 2023

Autor
Roman Ziruk

Strategy Analyst ve společnosti Ebury. Jeho hlavní oblastí zájmu jsou rozvíjející se trhy ve střední a východní Evropě.

Nedávné posílení amerického dolaru minulý týden vůči většině měn polevilo. Zároveň pokračovalo posilování české koruny vůči euru.

T
ýden byl celkově volatilní. Dolar rostl vůči většině měn rozvíjejících se trhů po prudkém nárůstu dluhopisů v USA, ale skončil níže vůči téměř všem svým protějškům v G10 (s výjimkou eura). Vyhlídky na snížení sazeb FEDu se nadále odsouvají do budoucnosti. Předseda FOMC Powell však minulý týden nepřipustil možnost vyšší sazby, než bylo dříve nastíněno. Mezitím několik měn, jako je švédská koruna a mexické peso, překonalo výkonnost na základě rozhodnutí centrálních bank směrem k vyšším sazbám v roce 2023. Devizový trh je nadále tažen především postoji centrálních bank a z toho vyplývajícími očekáváními ohledně sazeb.

Pozornost se tento týden upne na hlavní informaci pro FED: zprávu o inflaci v USA za leden, zveřejněnou v úterý. Je těžké přecenit důležitost této zprávy, protože obchodníci a FED čekají na potvrzení sestupného trendu z posledních několika měsíců. Předběžná zpráva o evropském HDP za čtvrté čtvrtletí (úterý), zpráva o nezaměstnanosti ve Spojeném království (úterý) a inflace (středa) budou také k dispozici, ale žádná z těchto zpráv se nebude blížit důležitosti americké inflace.

CZK

 

Koruna minulý týden pokračovala v posilování vůči euru a to i navzdory smíšenému globálnímu sentimentu. Ve své druhé polovině se EUR/CZK propadl pod 23,7 a dotkl se dalšího 14ti letého minima.

Minulý týden se pozornost zaměřila na česká inflační data. Celková inflace se v lednu zvýšila na 17,5 % z 15,8 % v prosinci, což je překvapivé proinflační tempo. K nárůstu přispělo především výrazné zvýšení regulovaných cen, které meziročně vzrostly o 35,7 %. Jádrová inflace zároveň dále zvolnila na 12,3 % a byla nejnižší od března 2022. Data nedávají jasný obrázek a myslíme si, že by neměla měnit rétoriku ČNB. Banka podle našeho názoru pravděpodobně počká alespoň několik měsíců, než uvidí nezpochybnitelné důkazy klesajících cenových tlaků, než začne uvažovat o snížení úrokových sazeb.

Ekonomický kalendář pro tento týden je pro Česko spíše prázdný, a proto se zaměříme především na zprávy ze zahraničí.

 

EUR

 

Z hlediska ekonomických zpráv z eurozóny to minulý týden byl také velmi nevýrazný týden. Maloobchodní tržby byly mírné a německá čísla zaostávala za očekáváním. Hrstka členů ECB měla vystoupení, ale žádný z nich neměl jestřábí rétoriku, na kterou se trhy pravděpodobně připravovaly. Euro tedy zakončilo týden jako nejhorší z G10 měn.

Tento týden by měl být z hlediska zpráv podobně střídmý, protože zprávě o HDP za čtvrté čtvrtletí předcházela většina zpráv jednotlivých zemí, a proto se neočekává překvapení. Kromě úterního čísla CPI z USA by měl být hlavním hybatelem týdne projev prezidentky ECB Lagardeové.

 

USD

 

Druhořadé zprávy z USA, včetně týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti, spotřebitelského sentimentu a revizí CPI, byly všechny v souladu s obrazem síly vykresleným zprávou o mzdách z minulého týdne. Trhy však vnímaly Powellův poslední projev jako holubičí, protože nenaznačil, že Fed je na cestě ke zvýšení sazeb výše, než je uvedeno v prosincovém “dot plot” grafu banky.

Zaznamenali jsme zejména mírnou revizi prosincové jádrové inflace směrem nahoru. To spolu s nedávným oživením vysokofrekvenčních činitelů (jako jsou například ceny ojetých aut) znamená, že se trhy připravují na dalších meziměsíčních +0,4 % v tomto klíčovém klíčovém indexu. To je v souladu s 5% roční mírou inflace, která je pro FED příliš vysoká, a očekáváme, že sazby budou i nadále vyvíjet tlak na růst, protože očekávání ohledně snížení sazeb v roce 2023 budou dále slábnout.

SDÍLEJTE