Poslechněte si Ebury FX Talk kliknutím zde!

Evropské měny oslabují kvůli obavám z recese

  • Vrátit se zpět na blog
  • Blog
    Blog|Press
    Currency Updates
    In The News
    Special Report
  • Latest

12 července 2022

Autor
Roman Ziruk

Strategy Analyst ve společnosti Ebury. Jeho hlavní oblastí zájmu jsou rozvíjející se trhy ve střední a východní Evropě.

Rostoucí obavy z dodávek zemního plynu do Evropy v kombinaci s velmi dobrými zprávami z amerického trhu práce znamenají, že obavy z recese v rámci EU rostou.

V
důsledku toho si evropské měny vedly špatně a euro vůči dolaru oslabilo o více než 2 %. Zdálo se, že ani rezignace Borise Johnsona, ani atentát na Shinzo Abeho neměly na příslušné měny dopad. Libra dokonce prudce posílila vůči euru. Nejvýkonnější měnou rozvíjejících se trhů byl, poněkud překvapivě, brazilský real, který se nedávno výprodával a byl tedy podhodnocen.

V USA nás čeká inflační týden. CPI index je jedna z celosvětově nejočekávanějších zpráv. Očekává se, že ve středu zveřejněné číslo prolomí další víceletá maxima. Kromě toho bude tento týden plný těžko předvídatelných zpráv týkající se energetické situace v Evropě. Ty mohou mít výrazný dopad na trhy.

CZK

 

Obchodování v minulém týdnu bylo zajímavé. Přes pád regionálních protějšků koruny spolu s párem EUR/USD se koruna vůči euru držela a v pátek dokonce vykázala zisky.

V zásadě by koruna měla být odolnější vůči posunům sentimentu. Navíc není tak navázaná na pár EUR/USD jako polský zlotý nebo maďarský forint propisující pohyby z minulého týdne. Je také pravděpodobné, že Česká národní banka utrácí nemalé částky, aby měnu udržela tam, kde ji chce mít.

Pokud jde o domácí data, květnová čísla průmyslové produkce z minulého týdne byla velkým překvapením. I přes všechna očekávání se produkce nesnížila, ale meziročně vzrostla (dokonce nejvíce od července 2021). Na druhou stranu, květnové maloobchodní tržby dnes výrazně překvapily snížením a zaznamenaly první meziroční pokles od začátku roku 2021 (-6,9 %).

Naše pozornost se zaměří zejména na údaje o české inflaci za červen (středa).

 

EUR

 

Síla dolaru a nervozita ohledně dodávek zemního plynu do střední Evropy se minulý týden spolčily, aby stlačily euro na dvouleté minimum. Prolomení psychologických úrovní tento pohyb umocnilo. Parita na páru EUR/USD, se den ode dne zdá stále pravděpodobnější.

 

Graf 1: EUR/USD (05/22 – 07/22)

Zdroj: Refinitiv z 11/07/2022

Strach z přerušení dodávek zemního plynu, které by způsobilo výpadky ve střední Evropě, dělá z eura horký brambor, který nikdo nechce držet. Tento týden neočekáváme v rámci eurozóny žádné trhy hýbající zprávy, takže se budeme soustředit na klíčovou zprávu CPI v USA. Investorům doporučujeme také sledovat zasedání Evropské centrální banky příští týden.

 

USD

 

Silná zpráva o trhu práce z USA potvrzuje náš názor, že recese v USA není v dohledu. Pracovní místa i nadále vznikají mnohem rychlejším tempem než růst pracovní síly, nezaměstnanost zůstává hluboko pod 4 %. Počet volných pracovních míst převyšuje počet uchazečů o zaměstnání.

 

Graf 2: US Nonfarm Payrolls (2021 – 2022)

Zdroj: Refinitiv Datastream z 11/07/2022

 

Trhy opět naceňují vysokou pravděpodobnost zvýšení o 75 b. b. ze strany Fedu na červencovém zasedání. Klíčovou překážkou však zůstává zpráva o inflaci z tohoto týdne. Důležitější než samotné inflační číslo bude podle našeho názoru smysluplnější jádrový index. V jiných číslech, jako je PCE, se objevily náznaky stabilizace. Nepříjemné překvapení by mohlo vést trhy k nacenění zvýšení o 50 b. b. To by mohlo způsobit protitrendový výprodej v dolaru.

SDÍLEJTE