Poslechněte si Ebury FX Talk kliknutím zde!

Evropské měny posilují díky naději na příměří v rusko-ukrajinské válce

( 3 )

  • Vrátit se zpět na blog
  • Blog
    Blog|Press
    Currency Updates
    In The News
    Special Report
  • Latest

5 dubna 2022

Autor
Roman Ziruk

Strategy Analyst ve společnosti Ebury. Jeho hlavní oblastí zájmu jsou rozvíjející se trhy ve střední a východní Evropě.

Euro spolu se švédskou korunou a švýcarským frankem vedly minulý týden žebříček G10.

Pocit, že ruská invaze možná vstupuje do méně katastrofické fáze, zřetelně pomohl, stejně jako pokles cen ropy poté, co prezident Biden oznámil masivní prodej ropy ze strategických rezerv USA, aby se pokusil zmírnit energetickou inflaci. Prudký nárůst celosvětových cen energií byl pro euro zdrojem problémů, vzhledem k závislosti bloku na dovozu ropy a plynu. Norská koruna na kvůli poslední zprávě prudce vyprodávala. Nižší ceny ropy však nezastavily razantí posílení měn rozvíjejících se trhů, opět v čele s těmi latinskoamerickými.

Tento týden jsou ekonomická data relativně slabá. Důraz by měl být kladen na komunikaci centrální banky, protože jak Federální rezervní systém (středa), tak ECB (čtvrtek) zveřejní zápisy ze svých příslušných březnových zasedání. Fed by měl potvrdit rostoucí zpřísňování měnové politiky na trzích svým rozhodným jestřábím tónem. Tón zápisů ECB je obtížnější předvídat, ale očekáváme, že uvidíme jasný předěl mezi holubicemi a jestřáby, přičemž rovnováha se bude neustále vyvíjet ve prospěch těch druhých, protože je stále těžší vysvětlit neúprosné inflační tlaky. To by mělo podporovat společnou měnu.

CZK

Česká koruna minulý týden posilovala a těžila ze zlepšení nálady ohledně války na Ukrajině poté, co ruské síly oznámily, že omezí vojenskou aktivitu v okolí Kyjeva a Černigova, a trhy ocenili další pozitivní titulky novin, včetně jednání v Istanbulu.

Česká národní banka minulý týden podle našeho očekávání a konsensu zvýšila referenční sazbu o 50 bazických bodů na 5 %. V prohlášení se uvádí, že „brzké obnovení cenové stability je nyní absolutní prioritou ČNB“ a banka navrhla, že sazby mohou dále růst. Nám se však zdá, že prostor pro další navyšování je omezený, zejména s ohledem na hodnocení banky, které předpokládá, že tempo růstu HDP bude kvůli válce na Ukrajině zhruba poloviční z odhadovaných 3 % v únoru. Na základě komunikace banky se zdá, že devizové intervence nebudou preferovaným nástrojem ČNB. Současné podmínky na trhu nám dále naznačují, že je nepravděpodobné, že by byly nějakým významným způsobem využívány, přestože je banka schopna tak učinit.

Při pohledu na ekonomická data se zdá, že obavy z růstu jsou stále oprávněnější. Industriální čísla PMI za březen, zveřejněný minulý týden, ukázala, že index klesl více, než se očekávalo, na 54,7, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. I tato úroveň je však iluzorní, protože problémy na straně nabídky posunuly index nahoru a maskovaly slabou poptávku.

EUR

Březnová zpráva o inflaci přinesla další překvapivý růst na 7,5 %, protože hlavní číslo předčilo již tak vysoká očekávání, a to především díky prudkým nárůstům španělských a německých cen. Jádrová inflace byla tlumenější na úrovni 3,0 %. Tuto úroveň vysvětluje nízká váha přiřazená cenám bydlení. Nižší cena ropy po Bidenově oznámení o strategických rezervách určitě pomáhá pošramocenému kurzu měny eurozóny a vysvětluje jeho oživení v posledních dnech. Trvalý vzestupný trend společné měny však bude muset počkat na jasnější jestřábí posun v ECB a na převahu jestřábů v její interní debatě. Očekáváme, že to uvidíme v následujících týdnech, počínaje čtvrtečním zveřejněním zápisu z březnového zasedání ECB.

Obrázek 1: Inflace v Eurozóně (2013 – 2022)

Zdroj: Bloomberg; datum: 04.04.2022

 

USD

Další velmi pozitivní zpráva o nezaměstnanosti z USA potvrzuje, že ekonomika je plně zaměstnaná a nedostatek pracovních sil v mnoha odvětvích se pravděpodobně brzy nevyřeší, což podle našeho názoru znamená, že inflační tlaky se budou dále šířit. Pozornost se nyní obrací ke zveřejnění zápisu z březnového zasedání Federálního rezervního systému, který by měl obsahovat podrobnosti o snížení enormního držení státních dluhopisů a hypotečních zástavních listů centrální bankou. Klíčovým číslem bude sazba, za kterou Fed nechá dluhopisy ve své rozvaze odprodávat bez reinvestování výnosů. Cokoli nad 80 miliard dolarů měsíčně bude považováno za jestřábí a může vést k prudkému nárůstu amerického dolaru.

📩 Klikněte zde a přihlaste se k odběru našich nejnovějších informací o trhu, které Vám pomohou orientovat se na neustále se měnících světových měnových trzích. Nebo se podívejte na náš blog a přečtěte si nejnovější přehledy trhu i speciální reporty.

🎙 Můžete také poslouchat náš podcast FX Talk na Spotify nebo Google Podcast.

SDÍLEJTE