Jestřábí vyznění FEDu zastavilo oslabení dolaru
- Vrátit se zpět na blog
- Latest
Finanční trhy se smířily s myšlenkou, že celosvětový cyklus zvyšování sazeb je u konce, a začaly se těšit na jejich snížení, dokud je předseda FEDu Powell ve svém projevu minulý týden neznejistil.
Měsíční zpráva o inflaci v USA se stala celosvětově nejkritičtějším ekonomickým údajem a úterní údaje za říjen budou ve světle Powellova jestřábího postoje ještě kritičtější. Trhy počítají s jádrovým měsíčním číslem v souladu s 3-4% meziroční mírou inflace, ale jakékoliv pozitivní či negativní překvapení bude mít na měnových trzích mimořádný dopad. Ve Spojeném království bude týden nezvykle bohatý na data. V úterý bude zveřejněna zpráva o vývoji trhu práce a ve středu říjnová inflace. Týden završí důležitý, i když zpožděný údaj o průmyslové výrobě v eurozóně za září, který bude zveřejněn ve středu.
CZK
Koruna skončila minulý týden na dně tabulky měn. Rozhodně jí nepomohla averze investorů k riziku způsobená jestřábími prohlášeními prezidenta Powella. Nálada trhu vůči české měně zůstává negativní. Kromě špatných makroekonomických dat (další pokles průmyslové výroby a maloobchodních tržeb) a neradostných ekonomických vyhlídek je to i velmi restriktivní kontrola dluhu, která vedla k zavedení 150miliardového balíčku škrtů ve výdajích a zvýšení daní. To samozřejmě nepodpoří výrazně utlumenou poptávku, ale byl to spíše očekávaný krok, protože Češi mají vůči dluhům asi největší averzi ze všech zemí v Evropě. Sám ministr financí Zbyněk Stanjura se domnívá, že ačkoliv toto opatření není populární, je to dlouhodobě nejlepší řešení. Rozpočtový deficit se má do roku 2025 snížit téměř na polovinu z cíle 3,6 % stanoveného pro rok 2023.
Za zmínku stojí i vyšší než očekávaná říjnová inflace (8,5 %), která zaznamenala mírně vyšší než očekávaný nárůst (8,4 %) oproti zářijovým 6,9 %. Na měsíční bázi byla změna pouze +0,1 % a samotný meziroční pohyb lze z velké části přičíst nízkému srovnávacímu efektu – očekáváme, že se do listopadu alespoň částečně obrátí.
Graf 1: Inflace CPI v České republice (meziročně, 2020-2023)

Zdroj: Bloomberg, Datum: 13. 11. 2023
Tento týden slibuje stabilitu. Zveřejnění zářijové bilance běžného účtu, která dopadla nečekaně kladně a byla nejvyšší za tři roky, je již za námi.
Ve čtvrtek nás také čekají čísla produkční inflace – vzhledem k její nízké významnosti očekáváme, že pro českou měnu budou tento týden nejdůležitější vlivy ze zahraničí a případně další informace o fiskální politice a konsolidaci rozpočtu.
EUR
Minulý týden byl v eurozóně klidný a nepřinesl mnoho významných zpráv ani z ekonomické, ani z politické oblasti. Zprávy, které jsme obdrželi, byly pro euro převážně negativní. Je tedy pozoruhodné, že euro překonalo většinu svých hlavních protějšků. Maloobchodní tržby z eurozóny i německá průmyslová výroba se v září snížily více, než se očekávalo. Revidovaný souhrnný index PMI zůstal hluboko pod úrovní 50. Tyto informace samozřejmě nezmírnily obavy z možné recese, která zůstává reálnou zejména ve druhé polovině roku.
Graf 2: Průmyslová výroba v eurozóně (2019-2023)

Zdroj: LSEG Datastream, datum: 13. 11. 2023.
Trhy počítají s téměř úplným snížením úrokových sazeb ECB do dubna příštího roku, ačkoli ECB se proti tomuto narativu nadále brání. Zpožděné údaje nadále ukazují na stagflační prostředí, které podle našeho názoru velmi ztíží snížení sazeb v eurozóně. Tento týden budou velmi pozorně sledovány údaje o HDP eurozóny (úterý) a říjnové inflaci (pátek).
USD
Vzhledem k tomu, že minulý týden bylo málo významných makroekonomických zpráv, Powellovo vnímání jestřábího postoje upoutalo pozornost obchodníků a řídilo tržní akci na měnových trzích. Údaje o inflaci budou tento týden klíčovým testem deflačního narativu, který očekává snížení sazeb Federálního rezervního systému již ve druhém čtvrtletí příštího roku, což je představa, proti níž se většina představitelů Fedu ohrazuje.
Kromě zprávy o inflaci budeme pozorně sledovat dopady zprávy, že agentura Moody’s snížila výhled pro americký dluh na „negativní“ kvůli obecným obavám z deficitu a správy věcí veřejných. Snížení ratingu měla v minulosti obvykle jen velmi malý dopad, ačkoli tato zpráva přichází v době, kdy úrokový dluh americké federální vlády přesáhne jeden bilion dolarů, aniž by byly vidět vyhlídky na zpřísnění fiskální politiky.