Rostoucí sazby v USA pomáhají dolaru, euro nalezlo podporu v jestřábí ECB
( 3 )
- Vrátit se zpět na blog
- Latest
Neúprosný proces zvyšování sazeb v USA pokračoval i minulý týden.
O víkendu byl Emmanuel Macron znovu zvolen francouzským prezidentem, což by spolu se zprávami, že ECB je připravena agresivněji reagovat na inflaci, mělo společnou měnu podpořit. Dnes ráno jsme však zatím byli svědky prudkého výprodeje rizikových aktiv. Investoři prchali zejména do amerického dolaru a japonského jenu. Pravděpodobně se obávají možného zpomalení globálního růstu v reakci na nové obavy z dalších výluk v Číně a přísnější měnové politiky ve světě.
Zdá se, že apetit investorů k riziku zůstane hlavním motorem měn i v nadcházejících dnech. Co se týče údajů, klíčovou událostí obchodního týdne se stává čtvrteční zpráva o dubnové inflaci v eurozóně. Inflace v eurozóně nás může překvapit svým růstem. Inflace by se mohla nebezpečně přiblížit i 8 %. Domníváme se, že toto prudké zvýšení by pomohlo argumentaci pro červencové zvýšení sazeb. To by mohlo pomoci k posílení společné měny.

CZK
Česká koruna dokázala zakončit týden s mírnými zisky a byla jednou z nejvýkonnějších měn zemí rozvíjejících se trhů na světě. Koruna se vzepřela trendu oslabování, v jehož rámci byly některé jiné měny pod tlakem. Rostoucí očekávání zvýšení sazeb v USA a prudce rostoucí výnosy měně neublížily. Zdá se, že Česko má dostatečně vysoké sazby a slušnou zahraniční pozici, aby před těmito externími vlivy bylo chráněno více než jeho protějšky.
Tento týden se kromě zahraničních zpráv zaměříme také na páteční předběžný údaj o HDP za první čtvrtletí.
EUR
Navzdory volatilitě se minulý týden výhled pro euro změnil pozitivně. Dubnové indexy PMI byly lepší, než se očekávalo, což naznačuje, že ekonomika eurozóny se s dopady války na Ukrajině vyrovnává poměrně dobře. Stejně tak je důležité, že rétorika ECB se změnila na jestřábí. Výroky De Guindose i prezidentky Lagardeové z minulého týdne naznačují, že červencové zvýšení sazeb je možné, přičemž oba politici jsou stále více znepokojeni inflačními tlaky.
Čtvrteční zveřejnění dubnové předběžné inflace by mohlo zpečetit argumenty pro červencové zvýšení sazeb; Inflace okolo 8 % je určitě možná. Očekáváme také růst jádrové inflace, takže je stále obtížnější obviňovat pouze prudký nárůst cen energií.
Obrázek 1: G3 PMIs (2019 – 2022)

Zdroj: Refinitiv Datastream; Datum: 25.04.2022¨
USD
Nyní, když je zvýšení o 50 bazických bodů víceméně jisté nejen pro příští zasedání Federálního rezervního systému, ale i pro následující dvě, někteří představitelé Fedu zmiňují možnost zvýšení o 75 bazických bodů.
Stěžovali jsme si, že trhy dostatečně nepredikují počet zvýšení sazeb. Nyní si ale myslíme, že se blížíme k bodu, kdy je pro nejbližší období započítán dostatečný počet zvýšení a další zvyšování výnosů amerických dluhopisů by se mělo omezit na konec dluhopisového období. Přinejmenším prozatím se zdá, že se diferenciál krátkodobých sazeb mezi USA a eurozónou stabilizuje, což znamená, že posílení dolaru vůči evropským měnám může brzy přestat.
📩 Klikněte zde a přihlaste se k odběru našich nejnovějších informací o trhu, které Vám pomohou orientovat se na neustále se měnících světových měnových trzích. Nebo se podívejte na náš blog a přečtěte si nejnovější přehledy trhu i speciální reporty.
🎙 Můžete také poslouchat náš podcast FX Talk na Spotify nebo Google Podcast.